JUNIOR ANGIN – PRODUKT ROKU 2024
Preparaty do ssania na ból gardła u dzieci
Bólem gardła określa się dolegliwości bólowe ze strony gardła, migdałków podniebiennych i ich bezpośredniego sąsiedztwa. Bóle gardła są dość powszechne, mają różne nasilenie i charakter. Są one określane jako: drapanie, kłucie, swędzenie, uczucie ciała obcego, ból podczas przełykania, ból uniemożliwiający połykanie.
Ból gardła u dziecka najczęściej jest wynikiem infekcji. Czasami pojawia się w wyniku kontaktu błony śluzowej gardła z zanieczyszczeniami powietrza lub nawiewem powietrza z klimatyzacji. Przyczyną może być również podrażnienie śluzówki przez ciało obce, a także przeciążenie strun głosowych. Bez względu na przyczyny ból gardła jest uciążliwy dla małego pacjenta. Znacząco obniża jego samopoczucie. Przy infekcji gardła na ogół pojawia się obrzęk błony śluzowej. Wirusowe zapalenie gardła wiąże się z występowaniem dodatkowych objawów, takich jak:
- katar,
- kaszel (rodzice czasem zgłaszają, że katar spływa do gardła i powoduje kaszel),
- stan podgorączkowy, rzadziej gorączka – u części dzieci, przy wirusowym zapaleniu gardła temperatura ciała jest prawidłowa,
- chrypka,
- osłabienie,
- biegunka – jest to dość typowy objaw infekcji wirusowych u małych dzieci.
Wirusowe zapalenie gardła u dzieci rozwija się stopniowo. Objawy narastają przez 3–4 dni, po których zaczynają sukcesywnie ustępować. Inaczej jest w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła. Dolegliwości mogą pojawić się nagle i w dużym nasileniu. Dzieci mogą skarżyć się na bardzo silny ból gardła. Migdałki są powiększone i pokryte czopami ropnymi. Inne symptomy bakteryjnego zapalenie gardła to: gorączka, problemy z przełykaniem, niewyraźna „kluskowata” mowa, nudności, wymioty.
W większości przypadków przyczyną bólu gardła u dzieci jest infekcja wirusowa. Wówczas dziecko powinno przyjmować dużą ilość płynów, oraz jeść pokarmy niepodrażniające gardła (unikanie bardzo ostrych, kwaśnych czy twardych). Można również podać leki zmniejszające dolegliwości bólowe (paracetamol lub ibuprofen), tabletki do ssania dla starszych dzieci. Przy uciążliwych objawach zapalenia gardła farmaceuta może zaproponować preparaty działające zewnętrznie – w formie tabletek do ssania. Jest to skuteczna postać leku, bowiem na ogół zawiera największe stężenie substancji leczniczej, która podczas ssania pozostaje długo w kontakcie z chorymi tkankami. Tabletki do ssania przygotowane na bazie naturalnych wyciągów roślinnych, wykazują właściwości nawilżające, powlekające i łagodzące. Zawierają przede wszystkim substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne, dezynfekujące, a w niektórych przypadkach także znieczulające.
Wśród preparatów zalecanych dzieciom do łagodzenia bólu gardła uczestnicy tegorocznej ankiety jako najlepsze wybrali serię produktów Junior angin (Klosterfrau Healthare). Linia tych wyrobów medycznych przeznaczona jest do ochrony błony śluzowej jamy ustnej i gardła, szczególnie w przypadku bólu gardła. Zawierają m.in. wyciąg z porostu islandzkiego. Porost islandzki stosowany jest w bólu gardła oraz suchym, drażniącym kaszlu ze względu na zawarte w nim substancje śluzowe, wykazujące działanie łagodzące podrażnienia, które niczym balsam powlekają błony śluzowe jamy ustnej i gardła.