CUKIERKI SZAŁWIOWE – PRODUKT ROKU 2024
Głównym powodem są unikatowe składniki czynne w nich zawarte. Związki te wywierają pozytywne efekty na organizm ludzki, dlatego też surowce roślinne są szeroko wykorzystywane w lecznictwie. Mnogość związków chemicznych możliwych do wyizolowania z roślin przekłada się na zróżnicowane mechanizmy działania, wskazania do stosowania oraz skuteczność naturalnych preparatów leczniczych.
Cukierki i pastylki ziołowe stanowią istotną część produktów leczniczych dostępnych na rynku aptecznym. Stosowane są w różnych schorzeniach – także w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Występują w nich substancje o działaniu miejscowym: nawilżającym, antyseptycznym, przeciwkaszlowym, wykrztuśnym, przeciwbakteryjnym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Efekt zdrowotny cukierków zależy od właściwości dodanych składników – ekstraktów roślin. Są to m.in. wyciągi z szałwii, tymianku, prawoślazu, mięty, porostu islandzkiego, melisy, pokrzywy, żeń-szenia, głogu, imbiru, aloesu, czarnego bzu, czarnej porzeczki oraz olejki eteryczne.
Szałwia od wieków ceniona jest za swoje właściwości lecznicze, m.in. działanie bakteriobójcze. Z tego powodu jest składnikiem wielu wyrobów medycznych, np. tabletek do ssania na ból gardła, syropów lub cukierków ziołowych. Szałwia dezynfekuje błony śluzowe, ale dzięki zawartości olejków eterycznych jednocześnie nie wysusza ich, znosząc suchość i uczucie drapania. Działa też delikatnie ściągająco oraz zmniejsza przepuszczalność drobnych naczyń krwionośnych. Szałwia to źródło kwasów organicznych i witamin: m.in. witaminy A, C, z grupy B oraz składników mineralnych: wapnia, magnezu, potasu, żelaza, cynku i sodu. Ziołami, które znajdują zastosowanie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, są także tymianek i porost islandzki. Tymianek działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz lekko wykrztuśnie. Wyciągi z tymianku łagodzą przesuszone, podrażnione gardło, nawilżają i chronią śluzówkę, ułatwiają przełykanie. Porost islandzki ma wysoką zawartość kwasu foliowego, polisacharydów, cynku i witamin z grupy B. Obfituje w substancję śluzową o lepkiej konsystencji, która potrafi stworzyć w organizmie osłonę, podobną do tych, jakie tworzą własne błony śluzowe. Dzięki tym wszystkim składnikom wspomaga działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne.
Cukierki Szałwiowe firmy Izakpol (Reutter) są najchętniej polecanym przez farmaceutów rodzajem cukierków leczniczych w infekcjach jamy ustnej, gardła i górnych dróg oddechowych. W tegorocznej ankiecie zajęły pierwsze miejsce. Cukierki Szałwiowe pomagają przywrócić równowagę podrażnionej błonie śluzowej, zwłaszcza w przypadku dolegliwości spowodowanych kaszlem i chrypką. Zawierają także miód i witaminę C dzięki czemu działają nawilżająco na błonę śluzową górnych dróg oddechowych oraz wpływają kojąco na gardło i krtań.