Nowe uprawnienia farmaceutów?
25 września Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach i niektórych innych ustaw. Dlaczego to tak ważny dokument, że czekają na niego niemal wszyscy farmaceuci?
To w nim znajdują się zapisy rozszerzające uprawnienia farmaceutów m.in. o wystawianie refundowanych recept farmaceutycznych na szczepionki. Aktualnie farmaceuci mogą wystawiać takie recepty, ale jedynie pełnopłatnie. To znaczna niedogodność dla dużej części pacjentów, którzy nie chcą skorzystać z takiej opcji w sytuacji, gdy preparat przysługuje im zniżkowo.
Uzasadnienie proponowanych zmian
Od dawna konieczność wprowadzenia tego typu zmian była podnoszona w środowisku farmaceutycznym. Umożliwienie farmaceutom wystawiania recept na szczepionki nie tylko przyspieszy proces szczepień, ale również odciąży system opieki zdrowotnej, szczególnie w sezonach zwiększonego ryzyka zakażeń. W sytuacjach kryzysowych czas reakcji jest kluczowy, a farmaceuci, będący na pierwszej linii kontaktu z pacjentami, mogą szybko reagować na zwiększone zapotrzebowanie na szczepienia.
„Szersza dostępność szczepień dzięki refundacji zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, co przekłada się na niższe koszty leczenia powikłań i hospitalizacji. Bezsprzeczne jest, że im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym mniejsze jest ryzyko wybuchu ognisk chorób zakaźnych, które mogą prowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych oraz znaczących obciążeń dla systemu opieki zdrowotnej. Koszty związane z leczeniem powikłań po chorobach zakaźnych oraz hospitalizacją mogą być bardzo wysokie, a ich zmniejszenie przez profilaktyczne szczepienia jest ekonomicznie korzystne dla całego systemu. Refundacja szczepień przyczynia się również do budowania odporności populacyjnej, co jest kluczowe dla zapobiegania wybuchom epidemii i ochrony zdrowia publicznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest bardziej efektywne i szybsze reagowanie na zagrożenia zdrowotne, co zwiększa bezpieczeństwo epidemiologiczne kraju. Wprowadzenie możliwości wystawiania przez farmaceutów recept na szczepionki refundowane ze środków publicznych stanowi więc ważny krok w kierunku poprawy zdrowia publicznego, zwiększenia dostępności usług zdrowotnych oraz optymalizacji kosztów w systemie opieki zdrowotnej” – takie uzasadnienie zawarto w projekcie.
Czy to jedyna proponowana zmiana?
Nie. Aktualnie farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę dla siebie lub swojej rodziny. Może to być zarówno recepta elektroniczna (wystawiona przez aplikację gabinet.gov.pl), jak i papierowa. Uprawnienie to obejmuje również wystawianie recept z refundacją. Jeśli zmiany wejdą w życie, farmaceuci będą mogli wystawiać dla siebie i rodziny recepty refundowane, z uwzględnieniem uprawnień dodatkowych. Nabiera to szczególnego znaczenia, szczególnie w kontekście uprawnień „S” (osoby po 65. roku życia) i „DZ” (osoby poniżej 18. roku życia). Dla farmaceutów (oraz członków ich rodzin) oznacza to dodatkowy dostęp do bezpłatnych leków z tych dwóch wykazów.
Bądźmy dobrej myśli…
Farmaceuci śledzą postęp w pracach nad nowelizacją. Są gotowi i chcą odgrywać większą rolę w systemie opieki zdrowotnej, aktywnie wspierając pacjentów w profilaktyce chorób. W tej kwestii panuje duża zgodność co do marnowanego potencjału zawodowego w tej kwestii. Na rozwój opieki farmaceutycznej i większych kompetencji farmaceutów oczekują jednak nie tylko pracownicy aptek, ale przede wszystkim pacjenci. Odrębną kwestią pozostają wciąż niskie wynagrodzenia za świadczenie tego typu usług. Bądźmy jednak dobrej myśli.