
Kontrowersje wokół kursu doskonalącego dla techników farmaceutycznych
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przedstawiło program kursu doskonalącego dla techników farmaceutycznych, mający na celu podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych. Budzi on jednak wiele kontrowersji. Dlaczego?
Kurs, zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia, łączy wykłady teoretyczne z praktycznymi zajęciami, kładąc nacisk na aktualne przepisy prawne, recepturę apteczną, a nawet zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy.
Ile ma trwać kurs doskonalący?
Pierwszą z kwestii budzących wiele emocji jest czas trwania kurs. Według programu CMKP ma on trwać 4 dni i obejmować 32 godziny dydaktyczne. Dziennie kurs powinien obejmować nie więcej niż 8 godzin dydaktycznych (1 godzina dydaktyczna = 45 minut). Znalezienie czasu na taką aktywność wcale nie jest proste (biorąc pod uwagę problemy z obsadą w aptekach). Trzeba też zaznaczyć, że kurs ma być realizowany przede wszystkim stacjonarnie, a jedynie częściowo za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem.
Teoria plus praktyka
Kurs doskonalący ma złożony charakter pod względem charakteru zdobywanej wiedzy. Ma być realizowany w formie zajęć teoretycznych w wymiarze 19 godzin dydaktycznych oraz zajęć praktycznych w wymiarze 12 godzin dydaktycznych, przy czym forma realizacji w zakresie podziału godzin teorii i praktyki w poszczególnych dniach pozostaje w gestii organizatora kursu.
Ocena wiedzy
To jednak nie wszystko. Ocena zdobytej wiedzy i nabytych umiejętności praktycznych uczestników kursu doskonalącego ma być dokonywana po zrealizowaniu wszystkich treści nauczania w jednej z wybranych form:
- sprawdzianu końcowego w formie pisemnej;
- w przypadku kursów obejmujących co najmniej 50% zajęć praktycznych – sprawdzianu końcowego w formie praktycznej.
Sprawdzian końcowy przeprowadzany jest przez kierownika naukowego kursu lub pod jego nadzorem przez kadrę dydaktyczną prowadzącą kurs doskonalący. W przypadku, gdy uczestnik kursu doskonalącego nie zda sprawdzianu końcowego lub z ważnych przyczyn losowych nie przystąpi do sprawdzianu końcowego, może przystąpić w innym terminie do sprawdzianu końcowego, wyznaczonym przez kierownika kursu.
Sprawdzian zaliczający kurs w formie pisemnej musi też spełniać następujące warunki:
- składać się z co najmniej 30 pytań testowych, zamkniętych, każde z pięcioma odpowiedziami, w tym jedną prawidłową;
- do zaliczenia testu wymagane jest 75% prawidłowych odpowiedzi;
Sprawdzian końcowy w formie praktycznej musi spełniać następujące warunki:
- jest realizowany w sali ćwiczeniowej przy użyciu wymaganego sprzętu dydaktycznego;
- polega na wykonaniu 3 zadań (czynności) symulowanych z zakresu umiejętności praktycznych objętych programem kursu doskonalącego;
- do zaliczenia wymagane jest prawidłowe wykonanie co najmniej 2 zadań.
Koszt
Dyskutowane są także niejasne kwestie finansowe związane z kursem. Nie wiadomo ile będzie on kosztować i kto będzie pokrywał ten koszt. Plusem wydaje się fakt, że uczestnicy kursu będą mogli uzyskać urlop szkoleniowy.
Podsumowanie
Kursy doskonalące to obowiązkowa dla techników farmaceutycznych forma edukacji. Budzi ona jednocześnie najwięcej emocji. Obowiązek uczestniczenia w kursach doskonalących jest obecnie odbierany przede wszystkim jako dodatkowe obciążenie. Technicy skarżą się, że konieczność odbywania kursów doskonalących, nie idzie w parze ze wzrostem ich wynagrodzeń.
Źródło:
https://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/2025/02/Program-kursu-doskonalacego-dla-technikow-farmaceutycznych.pdf