Preparaty na wątrobę
Choroby wątroby są jednymi z najczęstszych schorzeń. Większość osób nimi dotkniętych nie jest w ogóle świadoma choroby, aż do zaawansowanego stadium. Pierwszym objawem, że szwankuje wątroba są wzdęcia po posiłkach, mdłości, uczucie sytości i kłucia, lub ból po prawej stronie brzucha promieniujący aż pod żebra. Przejawami przewlekłych chorób wątroby mogą być: osłabienie, łatwe męczenie się, brak apetytu, zmiany skórne, a także niedokrwistość i zaburzenia krzepnięcia krwi. Zła dieta jest jednym z największych wrogów wątroby:
- zbyt obfite, tłuste i ciężkostrawne posiłki;
- składniki dodawane do żywności wysokoprzetworzonej;
- smażone mięsa, sery pleśniowe, słodycze i kawa.
Wielkim i podstępnym wrogiem wątroby jest alkohol. Codzienne picie wina czy piwa powoduje stałe podtruwanie, które może prowadzić do alkoholowego stłuszczenia wątroby, a nawet do marskości. Ponadto przyczyną pojawienia się niewydolności wątroby może być m.in.: długotrwała terapia niektórymi lekami, toksyny środowiskowe oraz zatrucia (toksynami z grzybów, zepsutym jedzeniem). Wrogami wątroby są też wirusy wywołujące wirusowe zapalenie wątroby. Ulegając stopniowo uszkodzeniu, chora wątroba, poza ograniczeniem swoich funkcji, ma negatywny wpływ na działanie innych narządów oraz zubożenie ogólnej kondycji biochemicznej całego organizmu. Najczęstszą chorobą wątroby jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD). Obserwowana tendencja wzrostowa w zachorowalności na NAFLD związana jest m.in. z epidemią otyłości, cukrzycą typu 2 oraz zespołem metabolicznym. Wątroba wykazuje niezwykłe zdolności regeneracyjne. Wynika to z obecności komórek macierzystych w wątrobie, z których mogą powstawać na nowo komórki wątroby. Jednym ze sposobów wsparcia regeneracji wątroby jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej jakości preparatów, które posiadają właściwości odtruwające oraz ochronne i regenerujące miąższ wątroby. Do takich należą preparaty pochodzenia roślinnego zawierające m.in. wyciąg z ostropestu plamistego.
Wyciągi z owoców ostropestu plamistego działają odtruwająco oraz ochronnie i regenerująco na miąższ wątroby. Stosuje się je w przypadku zapaleń wirusowych wątroby, stłuszczeń, marskości czy narażenia na czynniki uszkadzające jej komórki, takie jak alkohol, leki czy metale ciężkie oraz w schorzeniach dróg żółciowych. Zapobiega kamicy żółciowej. Zawarta w owocach sylimaryna podnosi poziom glutationu (rodzaj białka) w wątrobie, który będąc silnym przeciwutleniaczem przeciwdziała uszkadzaniu hepatocytów przez wolne rodniki. Sylimaryna wpływa regenerująco na hepatocyty, stabilizuje błony komórkowe, działa żółciopędnie.
Sylimarol Herbapolu Poznań zajął pierwsze miejsce w kategorii preparatów wątrobowych. Stosowany jest wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Wspomagająco w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby.