Pilotaż przeglądów lekowych – wyniki fazy wykonawczej
23 stycznia 2023 r. zorganizowano konferencję prasową pod tytułem: „Pilotaż przeglądów lekowych w Polsce według rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia – wyniki fazy wykonawczej projektu”. Jakie kwestie poruszono i czy zebrane wyniki sprawią, że przegląd lekowy znajdzie się wreszcie w koszyku świadczeń zagwarantowanych?
Temat i uczestnicy konferencji
Tematem dyskusji był przegląd lekowy i szansa na jego funkcjonowanie w kontekście przyszłego świadczenia zdrowotnego. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali, między innymi, Minister Zdrowia Maciej Miłkowski, Główny Inspektor Farmaceutyczny Ewa Krajewska, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. med. prof. UMW Agnieszka Mastalerz-Migas, a także przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – wiceprzewodnicząca Rady ds. Polityki przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis oraz koordynator pilotażu dr hab. prof. UMP Agnieszka Neumann-Podczaska.
Skąd w ogóle pilotaż?
Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty przewidziała wreszcie wprowadzenie w Polsce opieki farmaceutycznej. Ma ona być świadczeniem zdrowotnym, w którym farmaceuta we współpracy z pacjentem, lekarzem oraz innymi zawodami medycznymi, ma czuwać nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii, między innymi w ramach przeglądów lekowych. Wynikiem przeglądu lekowego ma być opracowanie dla pacjenta indywidualnego planu opieki farmaceutycznej – IPOF. Ponieważ jednak żaden z elementów opieki farmaceutycznej nie był w praktyce nigdy realizowany na gruncie polskich aptek, zaproponowano formułę pilotażu.
Jakie przekazano wyniki?
Pilotaż zakończył się wielkim sukcesem. „Udało nam się zaangażować 75 placówek aptecznych i wykonać przeglądy lekowe u 850 pacjentów w całym kraju – zaczęła dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska, prof. UMP, koordynator pilotażu przeglądów lekowych. „Przekonaliśmy się, że usługa ta jest efektywna w systemie ochrony zdrowia, a 83% pacjentów stwierdziło, że czuje się lepiej” – dodała, przytaczając szczegółowe dane statystyczne. Konferencja napawa wielkim optymizmem. Teraz Ministerstwo Zdrowia czeka na kompletny raport dotyczący programu pilotażowego. W jego analizie pomoże Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Jakie jeszcze wnioski pojawiły się na konferencji?
Najistotniejsze jest uwzględnienie zasad współpracy między farmaceutami jako personelem medycznym i osobami, które wystawiają recepty, czyli lekarzami i pielęgniarkami. Prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis zasugerowała, że pytania dotyczące leków i zwrócenie uwagi na potencjalne problemy lekowe, powinny być skierowane przez farmaceutę do lekarza rodzinnego.
Podsumowanie
Miejmy nadzieję, że w końcu uda się wykorzystać ogromny potencjał farmaceutów, wypracować współpracę z lekarzami i przyczynić się do obniżenia wydatków na leki w perspektywie najważniejszego ogniwa, czyli indywidualnego pacjenta. Badania wykazały, że wielolekowość oraz interakcje z nią związane stanowią ogromny problem. Polipragmazja jest szczególnie groźna dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi (m.in. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym). Wzmożonej uwagi wymagają także pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe czy z zaburzeniami gospodarki lipidowej (stosujący statyny). Do stosowanych leków pacjenci przyjmują też dodatkowo preparaty wydawane bez recepty – suplementy diety czy zioła, które, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie są obojętne dla zaordynowanej przez lekarza farmakoterapii.
red.
Źródło: https://www.termedia.pl/mz/Sa-wyniki-pilotazu-przegladow-lekowych-,50324.html