Technik farmaceutyczny i obowiązek doskonalenia wiedzy?
Każdy farmaceuta jest zobowiązany do aktualizacji swojej wiedzy przez odpowiednie szkolenia. Ustawa o Zawodzie Farmaceuty zmieniła nomenklaturę tego procesu, który obecnie określamy ustawicznym rozwojem zawodowym. Nadal jednak w 5-letnim okresie edukacyjnym farmaceuta musi zebrać 100 punktów edukacyjnych. A co z technikami farmaceutycznymi?
Jak było do tej pory?
Zawód technika farmaceutycznego długo nie był objęty żadnymi większymi regulacjami ustawowymi. Technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać w aptece czynności fachowe. Po ukończonym stażu prawo farmaceutyczne „uważało” technika za osobę w pełni przygotowaną do pracy w aptece. O dalszym dokształcaniu przepisy nie wspominały. Punkty edukacyjne przyznawane były i są jedynie farmaceutom za zrealizowanie określonej formy dokształcania zawodowego określonego przepisami prawa. W dobie pandemii popularne stały się wśród farmaceutów internetowe, certyfikowane szkolenia. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem (większym niż stacjonarne formy) do dzisiaj. Nic dziwnego – nigdy wcześniej oferta internetowych szkoleń nie była tak szeroka. Co więcej, niezwykle łatwo z tej możliwości doskonalenia wiedzy skorzystać. Wystarczy komputer, a nawet telefon z dostępem do Internetu i już możemy kształcić się z dowolnego miejsca na świecie, w dogodnym dla siebie czasie. Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt – z szerokiej gamy tematów możemy wybrać taki, który nas interesuje lub w zakresie którego dostrzegamy braki w wiedzy. Formą cieszącą się szczególnie dużym zainteresowaniem farmaceutów są webinary, czyli spotkania mające formę wykładową. Często jest też na nich przestrzeń do zadawania pytań, na które prelegent udziela odpowiedzi na zakończenie spotkania. Farmaceuci zadają je podczas spotkania na czacie. Na webinary zapraszani są eksperci z różnych ciekawych dziedzin. Czy na takie aktywności mogą się rejestrować technicy farmaceutyczni? Otóż nie zawsze mieli taką możliwość. W procesie rejestracji trzeba bowiem podać numer prawa wykonywania zawodu.
Co wobec tego teraz się zmieni?
Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, który już wkrótce ma szansę zostać ogłoszony w Dzienniku Ustaw. Co się zmieni? Dokument co do zasady ma na celu opracowanie warunków i zasad wykonywania 17 zawodów medycznych (w tym technika farmaceutycznego). Obecnie do wykonywania zawodu technika farmaceutycznego nie jest wymagany wpis do centralnej ewidencji techników farmaceutycznych. Taka baza najzwyczajniej w świecie nie istnieje. Projekt ustawy przewiduje wreszcie zmianę w tej kwestii. Technicy farmaceutyczni będą mieli nie tylko prawo, ale i obowiązek ustawicznego doskonalenia swojej wiedzy. Podobnie jak w przypadku magistrów farmacji proces doskonalenia zawodowego przebiegać będzie w 5-letnich cyklach rozliczeniowych. Pierwszy rozpoczyna się wraz z początkiem roku następującego po tym, w którym uzyskano wpis do centralnego rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego. Doskonalenie to będzie mogło przebiegać w formie kursów doszkalających, na które pracownikowi przysługiwać będą płatne dni urlopowe (do 6 dni roboczych rocznie, płatnych według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za tradycyjny, wypoczynkowy urlop). Ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Podsumowanie
To bardzo oczekiwane rozwiązania i z myślą o większym bezpieczeństwie pacjentów. To oni są ogniwem, którzy na tym najwięcej zyskają: mianowicie jeszcze lepiej wykwalifikowaną i kompetentną kadrę medyczną.