Preparaty wzmacniające serce
Choroby układu krążenia związane są z uszkodzeniem narządów i tkanek wchodzących w skład układu sercowo-naczyniowego (serce, naczynia krwionośne – tętnice, żyły i naczynia włosowate). Mimo coraz lepszej diagnostyki i coraz nowocześniejszych metod leczenia, choroby układu sercowo-naczyniowego wciąż są poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. Zaliczamy do nich m.in.: miażdżycę i jej powikłania, chorobę wieńcową, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, zator tętnicy płucnej, niewydolność serca. Choć utożsamiane są z osobami starszymi, niestety, dotykają coraz młodszych ludzi, przedstawicieli obu płci i różnych grup zawodowych.
Do podstawowych czynników ryzyka chorób układu krążenia należą te niepodlegające modyfikacji (wiek, płeć męska i obciążenia dziedziczne) oraz poddające się zmianom (palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nadwaga, otyłość, zwiększone ciśnienie tętnicze krwi, nieprawidłowe odżywianie, zaburzenia przemiany tłuszczowej, cukrzyca i upośledzona tolerancja węglowodanów). Zmiana stylu życia i konsekwentne postępowanie farmakologiczne stanowią kluczowe elementy prewencji choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i miażdżycy. Niewydolność serca różnego pochodzenia wymaga stosowania środków należących do różnych grup chemicznych i farmakologicznych: są to glikozydy nasercowe, leki dopaminergiczne i β-adrenergiczne, inhibitory fosfodiesterazy, związki uczulające na jony wapnia, antagoniści kanałów potasowych oraz leki antyagregacyjne i wpływające na poziom cholesterolu. Wiele spośród tych preparatów można stosować wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarską.
Najskuteczniejszą formą dbania o układ krążenia jest profilaktyka chorób serca, która obejmuje zmianę trybu życia, wyeliminowanie szkodliwych nawyków oraz terapię preparatami kardiotonicznymi. Wśród nich największe znaczenie mają glikozydy nasercowe, jedne z najsilniej działających na człowieka substancji pochodzenia roślinnego. Zwiększają one wykorzystanie energii przez mięsień sercowy, nie wpływają natomiast na jej wytwarzanie i gromadzenie. Powodują wzmożenie siły skurczu serca oraz zwolnienie jego czynności, a ponadto skracają czas trwania skurczu, wydłużając okres napełniania i refrakcji, co poprawia ukrwienie mięśnia sercowego. Ponieważ problemy z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego mają często podłoże psychogenne, wskazane jest jednoczesne stosowanie łagodnych środków uspokajających. Układ krążenia i serce można wspomóc preparatami OTC. Apteki oferują liczne produkty, które pomogą w łagodnych dolegliwościach ze strony serca, tak aby nie rozwinęły się one w poważne choroby zagrażające życiu.
Lek przeciwzakrzepowy Acard (Polfa Warszawa) został najwyżej oceniony przez farmaceutów spośród preparatów wzmacniających serce. Acard zawiera kwas acetylosalicylowy, który hamuje agregację płytek krwi. Lek przeznaczony jest do długotrwałego stosowania w chorobach, które grożą powstaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Tabletka dojelitowa leku Acard ma otoczkę i nie rozpada się w żołądku, przez co zmniejsza się drażniące działanie kwasu acetylosalicylowego na błonę śluzową żołądka.