Preparaty przeciwbiegunkowe
Biegunka (łac. diarrhoea) to stan, w którym pacjent oddaje stolce o nadmiernie luźnej konsystencji (płynne lub półpłynne) w zwiększonej ilości i z większą częstotliwością (cztery lub więcej razy na dobę). Zakres prawidłowej częstości wypróżnień waha się od jednego na trzy dni do trzech stolców dziennie. Biegunka może być objawem izolowanym lub występować razem z bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, gorączką, ogólnym rozbiciem i osłabieniem. Może jej towarzyszy obecność patologicznych domieszek w stolcu (krwi, ropy, resztek pokarmowych). Efektem końcowym i groźnym dla zdrowia może być odwodnienie organizmu. Najczęstszymi przyczynami biegunki są zakażenia wirusowe lub bakteryjne przewodu pokarmowego, błędy dietetyczne, infekcje ogólnoustrojowe, a nawet stres. Wyróżnia się trzy podstawowe mechanizmy biegunki:
- biegunkę osmotyczną wywołaną niemożnością wchłonięcia z jelita nadmiernej ilości substancji, które zatrzymują wodę, zwiększając w ten sposób objętość stolca; często spowodowana jest działaniem leków przeczyszczających;
- wydzielniczą (toksyczną) spowodowaną aktywnym wydzielaniem do jelita dużych ilości soli, wody oraz działaniem bakterii i wirusów;
- zapalną spowodowaną uszkodzeniem budowy i czynności nabłonka jelitowego na skutek procesu chorobowego.
W zależności od czasu trwania biegunki wyróżnia się biegunkę przewlekłą – trwająca powyżej 4 tygodni oraz ostrą (zakaźną) – trwająca ok. 14 dni. Przewlekła postać biegunki może prowadzić do poważnych zaburzeń stanu odżywienia lub istotnych dla życia niedoborów elektrolitów, aminokwasów, witamin, żelaza i innych substancji. Zdecydowana większość ostrych biegunek ma charakter samoograniczający, ale jeśli biegunka jest uporczywa, pojawiają się kolejne objawy, problem nie ustępuje wskazana jest wizyta u lekarza. W leczeniu biegunki staramy się przede wszystkim usunąć jej przyczynę.
Najczęściej polecanym przez aptekarzy lekiem przeciwbiegunkowym jest Smecta firmy Ipsen Poland, który zajął pierwsze miejsce w tegorocznej ankiecie. Głównym składnikiem leku jest diosmektyt, naturalna glinka, która pomaga w zahamowaniu i leczeniu biegunki. Smecta wiąże i usuwa bakterie, wirusy i toksyny z organizmu. Saszetki Smecty, można stosować u dzieci od 2. roku życia, poprzez rozpuszczenie proszku w 50 ml wody lub z półpłynnymi pokarmami: bulionem, przecierem z owoców lub jarzyn, gotowymi daniami w słoikach dla dzieci. Smectę można łączyć z innymi lekami o działaniu przeciwbiegunkowym oraz elektrolitami.