Preparaty odstraszające komary i kleszcze
Ukąszenia przez owady zwykle wywołują miejscowy stan zapalny, bolą i swędzą. Niestety, mogą powodować także groźne infekcje wirusowe i bakteryjne. Listę sprawców otwierają kleszcze i komary. Kleszcze to pajęczaki, które bytują na obrzeżach lasów mieszanych, leśnych polanach, w zagajnikach, nad brzegiem rzek i stawów. Spotkać je można również w miastach – w parkach i terenach zielonych na obrzeżach osiedli. Ocieplenie klimatu powoduje, że z roku na rok jest ich coraz więcej. Kleszcz, podobnie jak komar, żywi się krwią. Szczególnie upodobały sobie miejsca pokryte cienką, delikatną skórą, wilgotne i dobrze ukrwione – dół podkolanowy, uda, pachy, pachwiny, miejsca za uszami i w okolicach zgięcia łokci. Kleszcz atakuje swoich żywicieli używając gnatosomy, czyli swojego kłująco-gryzącego aparatu gębowego. Samo ukłucie jest bezbolesne. Kleszcz wkłuwa się wpuszczając antykoagulant, którego zadaniem jest rozrzedzenie krwi, a wraz z nim aplikuje substancję znieczulającą. Dlatego większość ukąszeń zauważonych zostaje dopiero po jakimś czasie, np. przy okazji wieczornej kąpieli.
Kleszcze są siedliskiem wielu patogenów, które mogą powodować niebezpieczne choroby, takie jak wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) czy boreliozę, powodowaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Szybkie i sprawne usunięcie kleszcza może uchronić przed boreliozą, jednak nie gwarantuje ochrony przed zachorowaniem na KZM. Wirus tej choroby znajduje się w śliniankach kleszcza, zatem do zakażenia dochodzi już w momencie ukąszenia. Na szczęście przed KZM można skutecznie zabezpieczyć szczepionką. W przypadku boreliozy stosowana jest kuracja antybiotykowa, trwająca od kilku tygodni nawet do kilkunastu miesięcy.
Choroby przenoszone przez komary charakterystyczne są przede wszystkim dla strefy tropikalnej. Panują tam warunki idealne do rozwoju i bytowania większości gatunków tych owadów, a także różnego rodzaju patogenów, które mogą być przez nie przenoszone. Warto jednak mieć na uwadze, że pod wpływem wielu czynników zwiększa się zasięg występowania komarów charakterystycznych dla strefy tropikalnej. Za sprawą zmian klimatycznych oraz migracji ludności coraz częściej można je spotkać już w Europie. Obecnie w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia człowieka związanego z ukąszeniami komarów.
W zapobieganiu chorób przenoszonych przez owady niezwykle ważne jest stosowanie środków odstraszających kleszcze i komary, czyli repelentów. Najmocniejsze są substancje zawierające dietylotoluamid (DEET), który rozpyla się na ubranie i odsłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy. Substancja DEET blokuje receptory insektów i pajęczaków zniechęcając je do lądowania na powierzchni skóry. Skutecznie działa przez kilka godzin (w zależności od stężenia). Słabsze preparaty zawierające 9,5% DEET można stosować od 2. roku życia, a najmocniejsze, 50% DEET od 18. roku życia.
Pierwsze miejsce w kategorii „Preparaty odstraszające komary, kleszcze” zdobyła seria produktów Mugga (Mugga), zawierających składnik DEET. Repelenty Mugga przeznaczone są do użycia w rejonach tropikalnych, gdzie występuje wysokie ryzyko wystąpienia malarii i innych groźnych chorób przenoszonych przez komary. Działa odstraszająco na komary (europejskie i tropikalne), kleszcze, meszki, muchy, bąki (muchy końskie) i roztocza. Pojedyncza aplikacja chroni średnio przez 9 godzin od zastosowania w klimacie umiarkowanym oraz 4–8 godzin w klimacie tropikalnym.