Liść laurowy i jego właściwości
Liść laurowy inaczej nazywany bobkowym zielem lub liściem bobkowym znalazł szerokie zastosowanie w medycynie. Zawarte w nim olejki eteryczne wykazują działanie bakteriobójcze, a węglowodany w formie pektyn zmniejszają poziom złego cholesterolu i chronią układ sercowo-naczyniowy.
Liść laurowy (liść bobkowy, bakałarz, bobkowe ziele) to suszone liście drzewa Laurus nobilis – czyli wawrzynu szlachetnego. Pochodzi z Grecji, naturalnie występuje też na południu Europy, w północnej Afryce, w rejonach Morza Śródziemnego a także w zachodniej Azji. Liście wawrzynu szlachetnego są jasnozielone i mają charakterystyczny zapach. W starożytnym Rzymie oraz Grecji z liści laurowych wykonywano wieńce, które zdobiły głowy władców, poetów i zwycięzców igrzysk olimpijskich. Uważano, że są one talizmanem, który chroni ludzi przed wszelkimi nieszczęściami.
Obecnie liście laurowe znalazły zastosowanie jako przyprawa kuchenna. Jednak od dawna są wykorzystywane w medycynie ludowej. Napar oraz wywar z liści jest stosowany jako środek wzmacniający stawy, oczyszczający organizm z toksycznych związków oraz obniża poziom cukru we krwi. Olejek z liści laurowych łagodzi różne zmiany skórne. Aktywność biologiczna liści laurowych jest związana z bogactwem substancji czynnych. Są to m.in. olejki eteryczne (geraniol, cyneol, terpeny), alkaloidy izochinolinowe, flawonoidy, żywice, garbniki, pektyny oraz gorycze. Liście są również bogate w witaminy A, C, witaminy z grupy B (B2, B3, B5, B6) i kwas foliowy oraz związki mineralne (wapń, żelazo, mangan, potas, cynk, miedź, magnez, selen).
Właściwości liści laurowych
Liście laurowe znalazły wiele zastosowań we współczesnej fitoterapii. Stosuje się je zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Do użytku wewnętrznego najczęściej w postaci samodzielnie przygotowywanych wywarów lub naparów. Napar z liści laurowych wykazuje właściwości pielęgnacyjne, tonizuje skórę i łagodzi stany zapalne. Wspomaga leczenie stawów. Jest stosowany jako środek oczyszczający organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto wspomaga pracę wątroby, poprawia trawienie i zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego oraz działa moczopędnie. Kurację z zastosowaniem naparu z liści laurowych stosuje się w przypadku wielu dolegliwości. Korzystnie wpływa on na stawy, układ kostny i chrzęstny, układ immunologiczny, pokarmowy, krwionośny oraz nerwowy.
Z kolei olej laurowy wspomaga stawy. Można go zastosować zewnętrznie w postaci okładów na opuchnięte ścięgna oraz stawy. Liść laurowy pobudza porost włosów, a działanie przeciwgrzybicze wspomaga walkę z łupieżem. Jego właściwości przeciwbakteryjne są wykorzystywane w łagodzeniu zmian trądzikowych. Ponadto liście laurowe działają wspomagająco i łagodzą objawy kaszlu czy kataru.
Liść laurowy na stawy
Współczesna fitoterapia zaleca wywar z liści laurowych na reumatyzm oraz artretyzm. Może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zawarte w liściach olejki eteryczne wykazują działanie rozgrzewające na skórę. Dlatego są stosowane w postaci okładów łagodzących. Ponadto liście laurowe oczyszczają stawy ze złogów, które się w nich gromadzą. Dzięki temu znacznie poprawiają ich kondycję. Najprawdopodobniej jest to związane z działaniem napotnym liści laurowych, które wzmagają wydzielanie potu, a wraz z nim usuwanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.
Liść laurowy na przewód pokarmowy
Od wieków liść laurowy był wykorzystywany w medycynie ludowej jako środek wspomagający pracę układu pokarmowego. Stosowano go w celu łagodzenia problemów gastrycznych takich jak wzdęcia, niestrawność czy zgaga. Dzięki obecności flawonoidów oraz polifenoli o właściwościach antyoksydacyjnych liście laurowe działają ochronnie na ubytki błony śluzowej przewodu pokarmowego. Ponadto roztwór z wawrzynu szlachetnego działa przeciwbiegunkowo. Jest to związane z obecnością flawonoidów, alkaloidów oraz tanin, które są zawarte w liściach. Liście laurowe są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje czas pasażu jelitowego, zwiększa objętość stolca, reguluje procesy fermentacyjne w jelicie grubym oraz jest niezbędny do zachowania prawidłowej funkcji przewodu pokarmowego. Ekstrakt z liści laurowych chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem szkodliwych substancji.
Liść laurowy – działanie przeciwdrobnoustrojowe
Przyprawy od wieków stosowano do żywności nie tylko w celach smakowych, ale również ze względu na działanie przeciwko mikroorganizmom i patogenom, które namnażając się w żywności prowadziły do jej psucia. Właściwości te zależą od rodzaju przyprawy, jej składu chemicznego, zawartości olejków eterycznych ale także rodzaju patogenów, które zwalczają. Liście laurowe działają przeciwdrobnoustrojowo wobec szczepów bakterii: łac. Escherichia coli, łac. Staphylococcus aureus, łac. Klebsiella pneumoniae.
Liść laurowy – inne zastosowania
Liście laurowe regulują poziom cukru we krwi a także poprawiają profil lipidowy. Ponadto korzystnie wpływają na poziom cholesterolu frakcji HDL oraz obniżają stężenie trójglicerydów we krwi. Mogą wspomagać leczenie cukrzycy typu 2, ponieważ obniżają poziom glukozy we krwi dzięki zawartym liściach substancjom galenowym.
Liście laurowe dzięki zawartości flawonoidów zmniejszają stan zapalny. Dodatkowo olejek eteryczny wyizolowany z liści wawrzynu szlachetnego, który jest bogaty w eugenol, kwas kawowy oraz katechiny, wykazuje działanie ochronne.
Liść laurowy do użytku zewnętrznego
Napar z liści laurowych można stosować w pielęgnacji i tonizowaniu skóry, szczególnie tej problematycznej. Działają one łagodząco i przyspieszają proces gojenia wielu problemów skórnych. Napar wykorzystuje się również w postaci płukanki do włosów lub wcierki do skóry głowy. Poprawia kondycję włosów i skóry głowy, wzmacnia cebulki, stymuluje porost włosów oraz zapobiega ich wypadaniu.
Z ugotowanych liści wawrzynu przygotowuje się okłady na klatkę piersiową. Łagodzą one nieprzyjemny i męczący kaszel oraz ułatwiają oddychanie.
Właściwości i zastosowanie olejku laurowego
Do wzmacniania układu stawowego oraz kostnego poza przyjmowaniem wywaru z liści laurowych zaleca się dodatkowo olej i olejek laurowy. Stosuje się go miejscowo do wcierania w obolałe miejsce, ponieważ zawarte w nim składniki działają rozgrzewająco.
Olej laurowy łagodzi zmiany skórne, np. trądzik, może być stosowany miejscowo na pojedyncze wypryski. Jest on również zalecany osobom z problemami skórnymi – łupież, wypadanie i osłabienie włosów. Olejek laurowy pobudza pracę mieszków włosowych oraz stymuluje porost włosów. Jest również skuteczny do pielęgnacji kruchych, rozdwajających i słabych paznokci.
Olejek laurowy działa przeciwgrzybiczo, dzięki obecności składników aktywnych takich jak monoterpeny i seskwiterpeny. Związki te wpływają na biosyntezę ściany komórkowej oraz przepuszczalność błon komórkowych drożdżaków C. albicans (łac.). Tunezyjscy naukowcy udowodnili, że olej z liści laurowych działa przeciwbakteryjnie wobec szczepów gronkowca złocistego.