E-recepta transgraniczna
E-recepta transgraniczna docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA. Polska jest jednym z pierwszych krajów, które uruchamiają to rozwiązanie. I słusznie! To wygodna opcja dla tych osób, które dużo podróżują lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach.
27 lipca Polska otrzymała od Komisji Europejskiej zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recept transgranicznych z innymi krajami członkowskimi. Ta nowa funkcjonalność miała umożliwić zagranicznym pacjentom zrealizowanie e-recept w polskiej aptece, a polskim za granicą. Jak to wygląda teraz? Otóż obecnie obywatele Polski mogą wykupić leki na e-receptę transgraniczną w Chorwacji i Hiszpanii (na razie dotyczy to jedynie aptek z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Katalonii, Estremadury), a obywatele Portugalii, Estonii i Hiszpanii w Polsce. Stopniowo to rozwiązanie będą jednak wprowadzać również pozostałe kraje.
Czym różni się e-recepta transgraniczna od zwykłej e-recepty?
E-recepta transgraniczna to określenie dla każdej recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie UE niż to, w którym została wystawiona. E-recepta, dostępna na IKP (Internetowo Konto Pacjenta) lub w aplikacji mojeIKP, wizualnie się nie zmienia. Stanie się e-receptą transgraniczną w momencie jej realizacji przez pacjenta w innym kraju.
Jak lekarz wystawia e-receptę transgraniczną?
E-receptę transgraniczną wystawia się tak samo, jak każdą inną e-receptę, za pomocą systemu gabinetowego. Nie ma potrzeby zaznaczania, że jest to e-recepta transgraniczna. Każda e-recepta może być transgraniczną, jeśli tak zaznaczył pacjent za pośrednictwem swojego IKP. Czy e-recepta transgraniczna jest dostępna dla każdego pacjenta?
W przypadku polskiego pacjenta wyjeżdżającego za granicę konieczne do spełnienia są dwa warunki:
- ukończony 18. rok życia;
- posiadanie Internetowego Konta Pacjenta w celu wyrażenia zgody na obsługę e-recept transgranicznych.
Jak polski pacjent może zrealizować e-receptę transgraniczną?
Najpierw musi poprosić o wystawienie e-recepty swojego lekarza. Przed pierwszą realizacją za granicą pacjent musi się zalogować na swoje IKP. Po zalogowaniu wchodzi w „Uprawnienia” i zaznacza funkcjonalność: „Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą”.
Jakie leki pacjent może wykupić za granicą na podstawie e-recepty transgranicznej?
Nie jest możliwa realizacja za granicą e-recepty wystawionej na leki psychotropowe, odurzające czy produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpz” (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania). Takie e-recepty może zrealizować wyłącznie w Polsce. Jeśli pacjent potrzebuje wszystkich leków widniejących na e-recepcie transgranicznej, musi je wykupić wszystkie na raz, ponieważ nie ma możliwości częściowej realizacji takiej recepty. Nie wykupi ich już też po powrocie do Polski. Recepta transgraniczna, zarówno papierowa, jak i e-recepta, jest pełnopłatna.
Czy jest możliwość refundacji e-recepty transgranicznej?
Tak, zwrot kosztów refundacji możliwy jest w kraju pacjenta. Wymagane jest zawnioskowanie przez pacjenta o zwrot. W przypadku polskiego Pacjenta wymagane jest złożenie stosownego wniosku do NFZ.
Podsumowanie
Celem funkcjonalności e-recepty transgranicznej jest umożliwienie zagranicznym pacjentom zrealizowania e-recepty w polskiej aptece, a także polskim pacjentom zrealizowania e-recepty za granicą bez większych przeszkód. Na razie lista włączonych w to krajów jest krótka, ale stopniowo będzie się wydłużać.
red.
Źródło: www.pacjent.gov.pl
https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/dla-aptek/e-recepta-transgraniczna