Czy PESEL to jedyny sposób, aby zrealizować e-receptę?
E-recepta to elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjną, papierową receptę. Pacjent realizuje ją na podstawie czterocyfrowego kodu, który otrzymuje e-mailem lub SMS-em. Problem jednak w tym, że poza kodem trzeba podać również swój PESEL… Rodzi to wiele uzasadnionych obaw.
Bezpieczne przekazanie danych
Z powodu bezpieczeństwa danych wiele osób czuje dyskomfort, podając swój numer PESEL w pomieszczeniu, w którym znajdują się inni, obcy ludzie. I słusznie! Najgorszy scenariusz to taki, w którym dochodzi do kradzieży PESEL – a co za tym idzie naszej tożsamości – czyli sytuacji, gdy ktoś bezprawnie posługuje się naszymi danymi. Warto więc informować pacjenta o takich możliwościach realizacji e-recepty, które nie wiążą się z podaniem numeru PESEL na głos. Do wyboru pacjent ma kilka opcji. Jedną z nich jest zapisanie numeru PESEL na kartce razem z kodem e-recepty i pokazanie jej farmaceucie podczas realizacji e-recepty. Zamiast karteczki pacjent może też napisać PESEL i kod w notatniku swojego telefonu. Można również okazać dokument tożsamości posiadający numer PESEL.
Realizacja e-recepty bez podania numeru PESEL
Do jeszcze innego rozwiązania przekonuje na portalu pacjent.gov.pl Ministerstwo Zdrowia. Wystarczy zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację mojeIKP. MojeIKP to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Możesz ją pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z Apple Store. W aplikacji e-receptę pacjent zobaczy po zalogowaniu się. Po zainstalowaniu aplikacji pierwszy raz należy się zalogować profilem zaufanym lub kontem w określonym banku, podobnie jak przy logowaniu na Internetowe Konto Pacjenta. Pacjent ustala wówczas własny kod PIN. Po odebraniu e-recepty w aplikacji mojeIKP wystarczy dać farmaceucie jej kod QR do zeskanowania (wtedy pacjent nie musi już podawać numeru PESEL). Gdy pacjent zobaczy komunikat, że nie ma dostępu do Internetu, nadal może skorzystać ze swoich dokumentów w specjalnym trybie offline. Wystarczy, że kliknie na „Przejdź do trybu offline”. Jeśli e-recepta, którą chce wykupić, była już widoczna w jego aplikacji, to nadal może ją otworzyć i dać farmaceucie jej kod do zeskanowania.
Seniorzy i kod QR
Ministerstwo Zdrowia przygotowało specjalny poradnik dla seniorów, który krok po kroku wyjaśnia, co to jest Internetowe Konto Pacjenta, jak się na nie zalogować i jak z niego korzystać. „Jeśli płacisz rachunki przez Internet, to bez problemu poradzisz sobie z Internetowym Kontem Pacjenta. Możesz też poprosić kogoś bliskiego, żeby Ci pomógł” – tłumaczy resort zdrowia. Zainstalowanie darmowej aplikacji mojeIKP na urządzeniu mobilnym może już nie być dla seniora tak osiągalne. W tym przypadku warto więc zachęcać do prostszych, wcześniej wymienionych metod.
Podsumowanie
E-recepta to cyfrowa wersja dotychczasowej papierowej recepty. Od 1 stycznia 2020 roku recepty są obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej. Z pewnością jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla pacjentów, ale również dla lekarzy i farmaceutów. Wystawienie e-recepty zajmuje mniej czasu niż wystawienie recepty papierowej. Dodatkowy czas lekarz może poświęcić pacjentowi, a farmaceuta wreszcie nie ma kłopotu z odczytem zapisanych danych (jak to bywało wcześniej). Jednak i w tym przypadku rodzą się pewne niedogodności. Warto w miarę możliwości edukować pacjentów, aby nie podawali swojego numeru PESEL na głos. Istnieje przecież wiele możliwości przekazania go w inny sposób. Dzięki temu dane będą bezpieczniejsze i nie zostaną wykorzystane przez osoby trzecie.
Źródło: www.pacjent.gov.pl