DIP RILIF PRODUKT ROKU 2024
Preparaty na ból mięśni i stawów – zewnętrzne
Bóle mięśni i stawów to jedne z najczęściej występujących dolegliwości u osób w różnym wieku. Przyczyny ich powstawania mogą znacznie się różnić w zależności od wieku pacjenta oraz od rodzaju urazu lub choroby. U młodych i aktywnych zazwyczaj pojawiają się po wysiłku fizycznym lub są efektem przeciążeń, kontuzji i urazów. U seniorów często wiążą się z chorobami zwyrodnieniowymi. Wraz z wiekiem dochodzi do utraty elastyczności chrząstki i powstawania zmian zwyrodnieniowych w stawach. Często, zwłaszcza u kobiet, z powodu osteoporozy dochodzi do mikrozłamań i związanego z nimi upośledzenia funkcji układu ruchowego.
Diagnostyka bólów mięśni i stawów nie jest łatwa, ze względu na subiektywny odbiór ich nasilenia i często niespecyficzne reakcje bólowe, które nie wskazują przyczyny dolegliwości. Podstawę rozpoznania stanowią wywiad oraz laboratoryjne i obrazowe. Najczęściej wykonywane badania laboratoryjne to CRP (białko C-reaktywne; wskaźnik stanu zapalnego w organizmie), czynnik reumatoidalny, przeciwciała przeciwko cyklicznemu peptydowi cytrulinowanemu (anty-CCP), przeciwciała przeciwjądrowe oraz morfologia krwi obwodowej. Badania obrazowe często pomagają zlokalizować miejsce urazu i dokładnie określić jego przyczynę. Jednym z podstawowych działań jest rentgen, uwidaczniający elementy układu kostnego. Niestety nie można w ten sposób wystarczająco dokładnie zobrazować tkanek miękkich. Ultrasonografia (USG) wprawdzie je uwidacznia, ale dotyczy to głównie tkanek położonych w pobliżu sondy. Najdokładniejszą metodą obrazowania niewielkich struktur i tkanek miękkich jest rezonans magnetyczny (RM) – badanie oparte na wykorzystaniu pola magnetycznego. Właściwa diagnostyka jest kluczowa dla dalszego postępowania w przypadku bólów mięśni i stawów.
W pierwszej linii leczenia podaje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ – ibuprofen, etofenamat, kwas acetylosalicylowy, naproksen, dikoflenak. Samoleczenie w przypadku bólów mięśniowo-stawowych jest powszechne, a mnogość środków leczniczych sprawia, że rola farmaceuty jako doradcy jest szczególnie ważna. Chory ma do wyboru żele, kremy, maści, spraye przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe (chłodzące i rozgrzewające), plastry i kompresy (nagrzewające oraz chłodzące). Większość z nich dobrze penetruje do tkanek położonych głębiej i zmniejsza stan zapalny oraz wykazuje dodatkowe działanie przeciwbólowe.
Na łagodzenie bólów mięśniowo-stawowych farmaceuci najchętniej polecają żel Dip Rilif firmy Egis Polska, przyznając preparatowi pierwsze miejsce w ankiecie. Dip Rilif stosowany jest m.in. na ostre bóle: skręcenia, zwichnięcia, opuchnięcia. Schładza miejsce bólu i zmniejsza obrzęk. Wykazuje potrójne działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Zawiera ibuprofen oraz mentol. Ibuprofen jest lekiem silnie działającym przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Mentol działa miejscowo znieczulająco oraz powoduje miejscowe przekrwienie tkanek. Skojarzone działanie obu składników powoduje uśmierzenie bólu bardzo szybko po naniesieniu żelu na skórę i działanie to utrzymuje się przez wiele godzin.