Aspiratory
Małe dzieci łapią katar wyjątkowo łatwo i bardzo źle go znoszą. Przebieg infekcji ma podobny schemat. Najpierw pojawia się wysięk wodnisty i kichanie – jako sposób oczyszczania nosa. Następnie blokada znacznie utrudniająca oddychanie, spowodowana obrzękiem śluzówki. Zatkany nos, trudności w oddychaniu, problemy ze snem, ssaniem piersi lub butelki wywołują u dziecka rozdrażnienie. Dziecko może mieć stan podgorączkowy, pokasłuje, bo spływająca z nosa wydzielina podrażnia gardło. To typowe objawy kataru wirusowego. Dziecko nie potrafi wydmuchać nosa w celu usunięcia zalegającej wydzieliny, a ta staje się pożywką do rozwoju kolejnych mikroorganizmów, np. bakterii.
Budowa anatomiczna dziecięcego noska jest inna niż nosa osoby dorosłej. Trąbka Eustachiusza jest przewodem, który łączy nosogardziel z uchem środkowym. U dzieci i niemowląt jest ona krótsza i bardziej pozioma, co może powodować szybsze zatykanie i w efekcie prowadzić do zakażenia ucha środkowego. Dlatego o dziecięcy nos należy dbać szczególnie, pamiętając przy tym o jego specyficznej budowie. Małe dzieci nie potrafią jeszcze wydmuchiwać nosa, dlatego produkowana w ich nosach wydzielina musi być rozmiękczana i wypłukiwana. Do 5. miesiąca życia duża część katarów spowodowana jest przez cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej i dalej do jamy nosa. Ten „fizjologiczny” refluks żołądkowo-przełykowy jest spowodowany niedojrzałością budowy przewodu pokarmowego niemowlęcia. Kwaśny pokarm stale drażni śluzówkę nosa i jest przyczyną często zgłaszanego przez rodziców dziecka stałego sapania, furczenia czy wręcz rzężenia słyszalnego nawet nad klatką piersiową. Ogromne znaczenie na jakość oddychania nosem przez malucha mają również warunki domowe. Zbyt wysoka temperatura, szczególnie w pomieszczeniu gdzie dziecko śpi, palenie tytoniu w domu czy drażniące zapachy są bardzo często przyczyną przewlekłego kataru.
Dlatego o nos dziecka trzeba dbać w sposób szczególny. Przy katarze przede wszystkim należy udrożnić nos. Regularnie przeprowadzane drobne zabiegi higieniczne polegające na odciąganiu kataru za pomocą aspiratora pozwalają zapobiec lub ograniczyć infekcję górnych dróg oddechowych (np. zapalenie gardła, ucha środkowego, zatok przynosowych) oraz pomagają w leczeniu schorzeń dolnych dróg oddechowych (zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc). Dlatego też położne, pediatrzy i neonatolodzy zachęcają rodziców do zaopatrzenia się w proste urządzenie jakim jest odciągacz kataru – aspirator. Aspirator do nosa w sposób bezpieczny i dokładny oczyszcza nosek maluszka z zalegającej w nim wydzieliny kataralnej, przywracając komfort oddychania. Jednorazowy filtr, umieszczony w końcówce, zatrzymuje odciągany katar oraz zapewnia higienę wykonywanego zabiegu.
Najwyższe uznanie farmaceutów zdobył aspirator do nosa Sopelek firmy Salus International. W tegorocznej ankiecie zajął pierwsze miejsce. Aspirator do nosa Sopelek umożliwia usunięcie wydzieliny z noska małego dziecka i tym samym pomaga mu przywrócić swobodne oddychanie i dobre samopoczucie. Systematyczne oczyszczanie noska pozwala zapobiec lub ograniczyć infekcje w górnych oraz dolnych drogach oddechowych.