APARATY MARCIN – PRODUKT ROKU 2023
Haluksy to schorzenie określane również mianem „palucha koślawego”. Jest to wadliwe ustawienie dużego palca stopy, wynikające ze zmiany w ustawieniu kości śródstopia. W wyniku tej deformacji głowa kości śródstopia zaczyna wystawać poza obrys fizjologiczny, a duży paluch rotuje w kierunku kolejnego palca, często na niego nachodząc. Zmiany anatomiczne są widoczne gołym okiem. W ich wyniku powstaje stan zapalny w obrębie zniekształconego stawu. Wówczas pojawia się ból i obrzęk. Dodatkowo dochodzi do drażnienia zakończeń nerwowych przez ucisk w przedniej części stopy. Z czasem objawy tak narastają, że mogą utrudniać normalne poruszanie się i dopasowanie jakiegokolwiek obuwia. Na tworzenie się haluksów wpływa także: nadwaga, choroby reumatyczne, osłabienie stóp oraz ich niewłaściwe stawianie. Przyczyny należy się dopatrywać również w uwarunkowaniach genetycznych. Oceny rodzaju zmian i deformacji stopy oraz ich skali dokonuje się na podstawie wywiad z pacjentem i badań obrazowych, przede wszystkim badanie RTG.
Właściwa profilaktyka, wprowadzona odpowiednio wcześnie, może zahamować lub nawet zapobiec rozwojowi haluksów i uchronić przed poważnymi dolegliwościami. Podstawą jest dobór odpowiedniego obuwia, które pozwoli stopie na prawidłowe funkcjonowanie. But powinien być na płaskim obcasie, z szerokim przodem. Osoby, które pracują w pozycji stojącej, powinny w miarę możliwości robić przerwy i gimnastykować stopy. Przy początkowych zmianach przodostopia z koślawieniem palucha zaleca się wkładki ortopedyczne do butów, redukcję masy ciała i ortezy korygujące oś palucha. W aptekach można również kupić ochronne plastry żelowe, które przylepia się bezpośrednio na miejsce zniekształcenia. Przy nasilonych dolegliwościach palucha i objawach stanu zapalnego w obrębie stawu wskazane są zabiegi fizjoterapeutyczne (np. laseroterapia, krioterapia, zabiegi z użyciem pola magnetycznego) oraz krótkotrwała terapia lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podstawowym celem leczenia jest eliminacja dolegliwości bólowych oraz nadanie stopie takiego kształtu, który umożliwi dobór odpowiedniego obuwia. Aparat korekcyjny to doskonałe rozwiązanie zwiększające skuteczność zapobiegania i leczenia haluksów. Jest rodzajem szyny, której zadaniem jest odwodzenie palucha w celu naprostowania go, przy pomocy dołączonego rzepa oraz naturalnej skóry, która otacza haluks. Specjaliści polecają:
- aparat używany w trakcie snu i wypoczynku, w którym nie można chodzić. Umożliwia on silniejsze odwodzenie palucha, przez co jego skuteczność jest znacznie większa. Aparat tego typu jest uniwersalny – ma możliwość regulacji i dopasowania do każdej stopy, gwarantuje prawidłową korekcję stawu dużego palca stopy, skutecznie redukuje ból, zapobiega rozwojowi koślawości palucha stopy;
- aparaty korekcyjne na dzień – stosowane w trakcie chodzenia, regularnie w ciągu dnia, dają możliwość zapobiegania i leczenia palucha koślawego.
Haluksy to zwyrodnienie, które może negatywnie odbić się na stanie naszego zdrowia. Często określane są mianem choroby cywilizacyjnej. Nieleczone, mogą się pogłębiać. Dlatego też, warto sięgnąć po sprawdzone środki – zarówno te farmaceutyczne, jak i mechaniczne, które pozwolą zapobiec ich powstawaniu lub też pomogą je zniwelować.
Seria aparatów korekcyjnych Marcin firmy Neuron zdobyła pierwsze miejsce w tegorocznej ankiecie. Są to produkty najchętniej polecane przez farmaceutów pacjentom, którzy borykają się z problemem haluksów.