HEMOROL – PRODUKT ROKU 2023
Hemoroidy (inaczej żylaki odbytu), to poszerzone sploty żylne i tętniczo-żylne w okolicy odbytu i/lub kanału odbytu i końcowej części odbytnicy. W tych miejscach sploty występują u każdego człowieka i są to prawidłowe struktury anatomiczne, tzw. guzki krwawnicze. Pełnią one ważną funkcję – są odpowiedzialne za uszczelnienie odbytu, wspierają (wspólnie z mięśniami zwieracza) funkcję panowania nad oddawaniem stolca i gazów. Guzki krwawnicze podczas defekacji są dociskane do ściany jelita i krew odpływa z nich do naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwe jest wypróżnienie. Problem pojawia się, gdy hemoroidy przepełniają się krwią lub gdy nie odpływa ona z nich do końca. Taki stan skutkuje bolesną chorobą hemoroidalną. Pierwszymi sygnałami stanu zapalnego jest świąd w okolicach odbytu, krwawienia oraz uczucie niecałkowitego wypróżnienia, powodowane przez przekrwione, powiększone guzki krwawnicze. Później może pojawić się obrzęk, pieczenie i ból w okolicy odbytu. Dodatkowo skóra wokół ujścia odbytnicy jest wrażliwa, łatwo dochodzi tam do podrażnień, skaleczeń, np. podczas zabiegów higienicznych czy wypróżniania. Groźnym stanem jest wypadanie hemoroidów. Po wypróżnieniu stają się one wyczuwalne. Początkowo wracają samoistnie na swoje miejsce. Wraz z rozwojem choroby sytuacja ulega pogorszeniu. Powstawaniu hemoroidów sprzyja m.in. siedzący, mało aktywny tryb życia, nadciśnienie tętnicze, ciąża, nieprawidłowa dieta – niewystarczająca ilość błonnika i zbyt małe ilości płynów, mogą prowadzić do zaparć, które zmuszają błonę śluzową odbytu do nadmiernego rozciągania.
Leczenie hemoroidów powinno być rozpoczęte jak najwcześniej. Zależy ono od stopnia choroby, powikłań czy nasilenia. I i II stopień choroby można leczyć lekami poprawiającymi motorykę jelit, przeciwzapalnymi, czopkami, kremami oraz maściami – wyboru dokonuje lekarz. III i IV stopień choroby powinien być leczony metodami zabiegowymi.
W aptekach dostępne są bez recepty leki na hemoroidy, które przynoszą niemalże natychmiastową ulgę. Takie rozwiązanie może sprawdzić się tylko w przypadku początkowych etapów choroby hemoroidalnej. Zawsze stosuje się preparaty działające miejscowo oddziałujące bezpośrednio na zmienioną chorobowo tkankę oraz leki doustne poprawiające krążenie w naczyniach żylnych. W skład preparatów doodbytniczych wchodzą związki o działaniu ściągającym i antyseptycznym, znieczulającym, przeciwbólowym, przeciwświądowym, przeciwzapalnym oraz uszczelniające naczynia żylne. Ponadto stosuje się preparaty złożone, które zawierają wyciągi roślinne o działaniu ściągającym i przeciwkrwotocznym.
Czopki doodbytnicze Hemorol Herbapolu Wrocław zdobyły pierwsze w tegorocznej ankiecie. Farmaceuci wybrali ten produkt, jako najskuteczniejszy w dolegliwościach towarzyszących hemoroidom. Jest to roślinny preparat złożony zawierający wyciągi z rumianku, kory kasztanowca, pokrzyku wilczej jagody, kłącza pięciornika, żarnowca oraz krwawnika. Czopki doodbytnicze Hemorol łagodzą objawy towarzyszące żylakom odbytu, przewlekłym stanom zapalnym błony śluzowej odbytu. Ustąpienie dolegliwości bólowych to skutek działania znieczulającego benzokainy. Preparat zawiera składniki o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i rozkurczającym.