AFRONIS – seria – PRODUKT ROKU 2023
Trądzik pospolity (Acne vulgaris) jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Pojawia się w okolicach bogatych w gruczoły łojowe i charakteryzuje się łojotokiem, tworzeniem zaskórników, krostek zapalnych, grudek i blizn. W większości przypadków występuje na twarzy, ale też na ramionach, klatce piersiowej i plecach. Największa zapadalność przypada na okres dojrzewania, jednak schorzenie to może się rozwijać zarówno przed okresem pokwitania, jak i utrzymywać się w wieku dorosłym. Trądzik jest chorobą wieloczynnikową. Należą do nich: zwiększona produkcja łoju, na wydzielanie którego mają wpływ hormony płciowe (głównie androgeny oraz progesteron), prowadzące do przerostu gruczołów łojowych; nadmierne złuszczanie się nabłonków przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych, powodujące zaczopowanie ujść aparatu mieszkowo-łojowego; rozwój bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes w gruczołach łojowych. Naturalne predyspozycje do trądziku są silniejsze u osób z cerą tłustą bądź mieszaną. Prócz czynników biologicznych, powstawaniu trądziku sprzyjają także: przemęczenie, nadmierny stres, nieprawidłowa pielęgnacja skóry (przesuszenie, stosowanie drażniących kosmetyków), zła dieta (m.in. palenie papierosów, stosowanie ostrych przypraw, spożywanie dużej ilości czekolady) oraz zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska. W związku z różnorodnym obrazem klinicznym zmian skórnych i ich różną lokalizacją, wyróżnia się kilka odmian trądziku: zaskórnikowy (twarz), grudkowo-krostkowy (twarz, tułów, ramiona), skupiony (twarz, tułów, ramiona) oraz odwrócony (pachy, pachwiny, skóra owłosiona).
Leczenie zewnętrzne to najczęstsza forma zwalczania trądziku. Uzależnione jest od jego postaci i zróżnicowanego stopnia nasilenia zmian chorobowych. Jest długotrwałym procesem, wymagającym systematycznego stosowania leków zaleconych przez lekarza. Są to leki przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne, keratolityczne oraz przeciwzapalne. Leki do stosowania miejscowego powinny być nanoszone na całą powierzchnię zmienionej chorobowo skóry. Najczęściej zalecane są retinoidy, nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, kwas azelainowy oraz kwasy AHA i BHA, a przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie także antybiotyki. Istotna jest również właściwa pielęgnacja skóry. Zaleca się stosowanie kosmetyków przeznaczonych do skóry tłustej lub trądzikowej. Powinny mieć postać żeli lub lekkiej emulsji typu O/W. Preparaty te pomagają likwidować nadmiar wydzielanego łoju, nie zatykają porów, przywracają skórze odpowiednie pH, a także zapobiegają stanom zapalnym. Odpowiednia pielęgnacja wpływa na poprawę mikrokrążenia, dotlenienie i oczyszczenie skóry, a także pomaga odbudować naturalną barierę ochronną. W skład preparatów do pielęgnacji cery trądzikowej powinny wchodzić składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, ściągającym, matującym oraz łagodzącym, kojącym i nawilżającym.
W opinii farmaceutów najskuteczniejsza w walce z trądzikiem jest seria preparatów Afronis (Elanda Pharma). W tegorocznej ankiecie zajęła pierwsze miejsce. W skład preparatów wchodzą substancje o działaniu odkażającym, bakterio- i grzybobójczym, przeciwświądowym i przeciwzapalnym. Stosuje się je punktowo w miejscach wystąpienia trądziku.