Preparaty przeciwtrądzikowe – zewnętrzne
Trądzik to najczęściej występująca przewlekła choroba skóry, która zaburza naturalną pracę gruczołów włosowo-łojowych i prowadzi do łojotoku. Wydostające się na powierzchnię skóry przez gruczoły łojowe sebum pełni naturalną barierę ochronną skóry, natłuszczając ją i nawilżając, a także blokując szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Niestety, w przypadku pojawienia się trądziku, gruczoły łojowe produkują zbyt duże ilości sebum. Jego nadmierne wydzielanie obciąża skórę, prowadzi do zatkania porów oraz powstawania licznych stanów zapalnych. Najczęściej za pojawienie się trądziku odpowiedzialne są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Proces łojotoku kontrolowany jest przez androgeny, hormony płciowe produkowane przez gonady nadnercza. Nadmierna ilość androgenów (bądź obniżenie poziomu białka odpowiedzialnego za wiązanie tych hormonów) prowadzi do wystąpienia silnego łojotoku. Równie istotne dla pojawienia się trądziku jest podłoże genetyczne, które warunkuje większą podatność na powstawanie zmian skórnych. Naturalne predyspozycje do trądziku są silniejsze u osób z cerą tłustą bądź mieszaną. Prócz czynników biologicznych, powstawaniu trądziku sprzyjają także: przemęczenie, nadmierny stres, nieprawidłowa pielęgnacja skóry (przesuszenie, stosowanie drażniących kosmetyków), zła dieta (m.in. palenie papierosów, stosowanie ostrych przypraw, spożywanie dużej ilości czekolady) oraz zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska.
Leczenie zewnętrzne to najczęstsza forma zwalczania trądziku. Uzależnione jest od jego postaci i zróżnicowanego stopnia nasilenia zmian chorobowych. Leczenie trądziku jest długotrwałym procesem, wymagającym systematycznego stosowania leków zaleconych przez lekarza. Stosuje się leki przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne, keratolityczne oraz przeciwzapalne. Leki do stosowania miejscowego powinny być nanoszone na całą powierzchnię zmienionej chorobowo skóry. Najczęściej zalecane są retinoidy, nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, kwas azelainowy oraz kwasy AHA i BHA, a przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie również antybiotyki. U pacjentów z cięższą postacią trądziku oraz takich, którzy nie odnotowali poprawy po zastosowaniu leków miejscowych, włączana jest terapia ogólnoustrojowa antybiotykami. Istotna jest również właściwa pielęgnacja skóry. Zaleca się stosowanie kosmetyków, które są przeznaczone do skóry tłustej lub trądzikowej. Powinny mieć postać żeli lub lekkiej emulsji typu O/W.
W opinii farmaceutów najskuteczniejszy w walce z trądzikiem jest antybakteryjny płyn do pielęgnacji skóry trądzikowej – Afronis Plus (Elanda Pharma). W tegorocznej ankiecie zajął pierwsze miejsce. Normalizuje wydzielanie sebum, zmniejsza pory i ogranicza rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Działa bakterio- i grzybobójczo, przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Stosuje się go punktowo w miejscach wystąpienia trądziku. Preparat ten może być użyty także w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycowych zmian skórnych.