Preparaty na blizny
Blizna to tkanka łączna włóknista, powstała w miejscu uszkodzenia skóry właściwej. Jest wynikiem gojenia się rany, które następuje poprzez połączenie brzegów rany i wypełnienie ubytków przez ziarninę. Kiedy dochodzi do zranienia, organizm rozpoczyna działania, które do momentu zagojenia obejmą wiele procesów chemicznych. Pierwszym jest zatamowanie krwawienia, do rany zaczynają napływać płytki krwi, które ulegają agregacji tworząc czop. Następnie aktywują się enzymy odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. W efekcie ich działania tworzy się skrzep, który przytrzymuje brzegi rany oraz pełni rolę opatrunku, broniąc drobnoustrojom dostępu i zapobiegając utracie płynów. Rozpoczyna się etap pracy układu odpornościowego. Jego zadaniem jest niedopuszczenie do rozwoju infekcji. Komórki immunologiczne, limfocyty, monocyty oraz fibroblasty, znajdujące się w otoczeniu rany, muszą usunąć z rany wszystkie bakterie i zniszczone komórki. Jeśli rana jest czysta i nie pojawiają się żadne powikłania mogące spowolnić gojenie, rozpoczyna się proces bliznowacenia. Przebiega on na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rychłozrost. Brzegi rany ulegają sklejeniu, a ciągłość skóry jest odtwarzana. Dzięki temu powstała blizna jest linią. Rany zabrudzone goją się inaczej. Stan zapalny trwa dłużej, pojawia się wysięk. Rana stopniowo wypełnia się młodą tkanką łączną, czyli ziarniną. I to z ziarniny wytwarza się ostatecznie blizna. Bez względu na wielkość i przyczynę blizna zawsze stanowi defekt estetyczny, z tego względu tak ważna jest profilaktyka. W prewencji powstawania blizn stosuje się miejscowo preparaty, które poprawiają wygląd skóry w miejscu bliznowacenia. Sprawiają, że ślad jest mniej widoczny.
Skutecznym sposobem na pozbycie się blizn jest stosowanie preparatów medycznych na bazie silikonu. Silikon tworzy na powierzchni skóry cienki niewidoczny film ochronny, który jest odporny na zmywanie wodą. Tym samym chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz zabezpiecza ją przed utratą wilgoci. Pod wpływem silikonu zmienia się także stężenie tlenu w bliźnie, co obok zwiększenia jej wilgotności tworzy korzystniejsze warunki do prawidłowego gojenia blizny. Napięcie elektrostatyczne powstające pod warstwą silikonu ma działanie antybliznowcowe. Poprawa wyglądu i elastyczności blizny zachodzi też dzięki redukcji ilości i zmianie ułożenia włókien kolagenowych, które tworzą bliznę. Spośród dostępnych środków na rynku, preparaty zawierające silikon są najbardziej skuteczne w nieinwazyjnym leczeniu blizn.
Pierwsze miejsce w tegorocznej ankiecie zajął Sutricon (Verco) – silikonowy żel do codziennej pielęgnacji wszystkich rodzajów blizn. Tuba z kaniulą zapewnia łatwą aplikację produktu nawet na nierównej, często poddawanej naprężeniom powierzchni skóry. Tworzy na skórze elastyczną, niewidoczną powłokę, która utrzymuje odpowiedni stopień jej nawilżenia i chroni powierzchnię blizny przed czynnikami zewnętrznymi. Poprawia wygląd nowych i istniejących już blizn. Zmniejsza, rozjaśnia oraz wygładza blizny. Łagodzi świąd i uczucie ciągnięcia.