Technik farmaceutyczny – zmiany już za chwilę
Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (opublikowana w Dzienniku Ustaw pod koniec września) z pewnymi wyjątkami wejdzie w życie już w marcu 2024 roku. Reguluje ona zasady wykonywania m.in. zawodu technika farmaceutycznego. Co się zmieni?
Wymagane kwalifikacje
Przede wszystkim określono szczegółowo wymagane kwalifikacje dla technika farmaceutycznego. Są to zgodnie z ustawą:
- rozpoczęcie po dniu 31 sierpnia 2019 r. szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej i uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie technik farmaceutyczny;
- rozpoczęcie przed dniem 1 września 2018 r. szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie tytułu zawodowego technik farmaceutyczny lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik farmaceutyczny.
Uprawnienia już nie są ważne bezterminowo
Do tej pory uprawnienia zawodowe techników farmaceutycznych były ważne bezterminowo. Przerwa w pracy nie powodowała w żaden sposób ograniczenia wykonywania zawodu, tak jak w przypadku magistrów farmacji. Teraz osoba, która nie wykonywała zawodu medycznego przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierza wrócić do pracy, będzie zobowiązana przez okres 6 miesięcy działać pod nadzorem określonego przepisami opiekuna.
Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego
Osoba wykonująca zawód medyczny, w tym technik farmaceutyczny, będzie podlegała wpisowi do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Zawód medyczny można wykonywać od dnia uzyskania tego wpisu. Złożenie wniosku o wpis do rejestru podlega opłacie w wysokości 100 zł.
Obowiązek zbierania punktów
Do tej pory technicy farmaceutyczni mogli swobodnie uczestniczyć np. w webinarach organizowanych przez Naczelną Radę Aptekarską. Warunkiem uzyskania certyfikatu przyznającego punkty edukacyjne było jednak w tym przypadku wypełnienie ankiety końcowej oraz podanie w niej numeru PWZ. Osoby, które nie podały PWZ w ankiecie otrzymywały certyfikat uczestnictwa bez punktów edukacyjnych. Tak do tej pory było w przypadku techników farmaceutycznych. Już wkrótce się to zmieni. Technicy farmaceutyczni będą mieli obowiązek udziału w szkoleniach i kursach – stacjonarnych lub/i online. Ustawiczny rozwój zawodowy techników farmaceutycznych będzie, wzorem magistrów, odbywał się w 5-letnim okresie rozliczeniowym, zwanym dalej „okresem edukacyjnym”. Za udział w poszczególnych formach kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego technicy otrzymają punkty edukacyjne. Na razie nie wiadomo jaka liczba punktów edukacyjnych za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego będzie przysługiwała oraz jaka liczba punktów będzie niezbędna do zaliczenia obowiązku doskonalenia zawodowego.
Urlop szkoleniowy
Osobie wykonującej zawód medyczny, w tym technikowi farmaceutycznemu podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego będzie przysługiwał, na jej wniosek, urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie, płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Termin urlopu szkoleniowego będzie musiał być jednak uzgadniany każdorazowo z pracodawcą.
Ile jest czasu na przygotowanie się do zmian?
Przez 6 miesięcy od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw zapisy jeszcze nie obowiązywały. Okres ten kończy się jednak w marcu. 26 marca 2024 r. wejdzie w życie przeważająca część przepisów nowej ustawy o niektórych zawodach medycznych. Kolejne 6 miesięcy to czas, kiedy technik farmaceutyczny będzie mógł złożyć wniosek o wpis do rejestru.
Źródła: https://pulsmedycyny.pl