ŚWIAT FARMACJI WYDANIE LISTOPAD 2022
Zapraszamy do lektury listopadowego wydania „świata farmacji”.
W bieżącym numerze skoncentrowaliśmy się między innymi na terapii astmy i roli farmaceuty w tym procesie. Astma jest szeroko rozpowszechnioną, przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych i wymaga złożonego leczenia. Pacjenci mają obecnie dostęp do szerokiej gamy efektywnych terapii, których skuteczność została potwierdzona w licznych badaniach. Niestety, pomimo ich dostępności, w praktyce lekarze wciąż borykają się z problemem braku odpowiedniej kontroli choroby. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych. U podłoża leży kilka czynników.
W terapii astmy wymagane jest przyjmowanie leków codziennie, długoterminowo. Preferowaną formą terapii jest leczenie wziewne. Prawidłowa technika inhalacji warunkuje natomiast powodzenie terapii. Trudności związane z prawidłowym użyciem inhalatora mogą powodować niechęć pacjentów do terapii, a w konsekwencji przyczyniać się do pomijania dawek lub zaprzestania stosowania leczenia. Należy przy tym podkreślić, że niekiedy pacjenci wymagają zastosowania dwóch rodzajów inhalatorów, co dodatkowo komplikuje sytuację. Podstawową rolą farmaceuty jest udzielenie porady co do prawidłowego sposobu przyjmowania leków kontrolujących chorobę oraz tych stosowanych doraźnie. Pacjent w aptece powinien otrzymać informacje dotyczące konieczności rygorystycznego przestrzegania zaleceń lekarskich oraz działania poszczególnych leków. Farmaceuci powinni również przekazywać pacjentom wiedzę na temat negatywnych skutków palenia czy polecać konkretne sposoby minimalizowania skutków ubocznych przepisanych leków (odpowiednia higiena jamy ustnej).
W czasach pandemii COVID-19 nasze społeczeństwo na nowo odkryło, jak ważną rolę w służbie zdrowia odgrywa farmaceuta. Okazało się, że ze względu na ograniczone możliwości kontaktu z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, farmaceuci są często jedynymi specjalistami, do których może zwrócić się potrzebujący pomocy pacjent. Dla farmaceuty i lekarza skuteczna współpraca w zakresie dobra pacjentów powinna być więc wspólnym dążeniem. Ta współpraca przewija się także w wątku tak dyskutowanej ostatnio dostępności leków. Resort zdrowia przekonuje, że w celu zapewnienia dostępności do leków w Polsce, podejmowane są „nieustanne działania prewencyjne”. Urzędnicy wskazują jednocześnie, że problemy dotyczą tylko jednostkowych produktów. Okazuje się jednocześnie, że rozpoczęte zostały prace nad kanałem komunikacji między lekarzem i farmaceutami. Ułatwiłby on ewentualną zmianę zalecanej farmakoterapii w sytuacji braku zaordynowanych preparatów leczniczych.
Serdecznie zachęcamy do lektury pozostałych, zróżnicowanych tematycznie artykułów. Przyjrzymy się, między innymi, produktom leczniczym obniżającym libido i metodom wspierającym pracę wątroby.
Z życzeniami ciekawej lektury i zdrowia w trwającym sezonie infekcyjnym.
Redaktor Naczelna
dr n.medJustyna Wodowska