Recepty weterynaryjne – komunikat Naczelnej Izby Aptekarskiej
Od 1 listopada 2023 r. recepty na środki odurzające lub substancje psychotropowe mogą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Z dniem 1 grudnia 2023 r. straciły ważność te recepty, które były wystawione ostatniego dnia października. Co jednak z receptami weterynaryjnymi na tego typu leki?
Recepty weterynaryjne
Prawo farmaceutyczne w art. 86, ust. 5 określa, że w aptece można, między innymi, wydawać produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt. Dokumentem, na podstawie którego można to zrobić, jest oczywiście recepta wystawiona przez lekarza weterynarii. Tego rodzaju recepty nie są w aptekach rzadkością. Większość posiadaczy zwierząt otrzymało kiedyś receptę od lekarza weterynarii (zarówno na lek recepturowy, wykonywany w aptece, jak i na gotowy preparat stosowany u ludzi). Najczęściej zdarzają się recepty dla psów i kotów, ale bywają także dla koni. Zwykle właściciele zwierząt otrzymują leki już na poziomie gabinetu weterynaryjnego. Zdarza się jednak, że lekarz wystawi receptę ze zaleceniem realizacji w aptece. W ostatnim czasie farmaceuci mieli wątpliwości związane z tą kategorią recept w odniesieniu do produktów leczniczych zawierających substancję odurzającą lub psychotropową, należącą do grupy II-N, III-P lub IV-P.
Skąd wątpliwości i czy rzeczywiście się coś zmienia?
Wiązały się one zapewne z faktem, że zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, recepty na tego rodzaju leki są już dostępne wyłącznie w formie elektronicznej. Należy jednak podkreślić, że dotyczy to jedynie leków ordynowanych dla ludzi. Naczelna Izba Aptekarska opublikowała swoje stanowisko w odpowiedzi na liczne napływające z aptek zapytania dotyczące przepisów odnośnie do realizacji takich recept wystawianych przez lekarzy weterynarii. W komunikacie tym poinformowała, że nie doszło do kluczowych zmian ani w zasadach wystawiania, ani w zasadach realizacji tych recept. Szczegółowe reguły dotyczące wystawienia przez lekarzy weterynarii recept na produkty stosowane u ludzi, które będą stosowane u zwierząt, określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 maja 2003 r. w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt (Dz.U. Nr 97, poz. 891, z późn. zm.). Zgodnie z nim recepty te są nadal wydawane wyłącznie w formie papierowej dla każdej kategorii produktów.
Podsumowanie
Jedyna istotna zmiana dotycząca recept wystawianych przez lekarzy weterynarii została wprowadzona przez inny dokument – rozporządzenie Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 487). Zgodnie z tym aktem prawnym, lekarz weterynarii zobowiązany jest umieścić na papierowej recepcie weterynaryjnej, na której przepisuje produkt leczniczy zawierający substancję odurzającą lub psychotropową, specjalny, unikalny numer identyfikacyjny. Przy okazji tego wątku warto dodać, że weterynarze apelują o niepodawanie zwierzętom leków dla ludzi, bez ich zalecenia. I słusznie. Warto o tym przypominać właścicielom zwierząt, szukającym lekarstwa dla pupila w aptece. Tylko lekarz weterynarii może zadecydować o stosowaniu u zwierząt leków przeznaczonych dla ludzi. Zwierzęta zupełnie inaczej niż ludzie reagują na niektóre leki, a samowolne stosowanie może zagrozić ich życiu.
red.
Piśmiennictwo:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 maja 2003 r. w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept.
https://pulsmedycyny.pl/nia-recepty-weterynaryjne-na-psychotropy-nadal-papierowe