DIP HOT PRODUKT ROKU 2024
Preparaty na urazy i stłuczenia
Urazy układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak naciągnięcia, zwichnięcia, stłuczenia warto skonsultować z lekarzem. Ostre urazy pojawiają się nagle i może im towarzyszyć silny ból, obrzęk i brak ruchomości danej części ciała. Zwichnięcia (w przypadku naciągnięcia, skręcenia lub zerwania więzadła) i naderwania (w przypadku naciągnięcia lub naderwania mięśni) zdarzają się często. Do ich objawów należą: ból, obrzęk, siniaki, skurcze mięśni i niezdolność do swobodnego poruszania uszkodzonymi stawami. Zwichnięcia i naderwania mogą uniemożliwić wykonywanie codziennych zajęć. Poważne urazy, takie jak złamania, zerwane więzadła i zwichnięcia wymagają specjalistycznej opieki medycznej.
W wyniku zamkniętych urazów mechanicznych stawów i okolicznych tkanek może dojść do tzw. stłuczenia. Jego objawami jest zwykle obrzęk wynikający z wysięku zapalnego, krwawe podbiegnięcie wskutek pęknięcia naczyń podskórnych, ból oraz ograniczona ruchomość urażonego miejsca. Całkowita regeneracja w dużej mierze zależy od zdolności naprawczych organizmu i wymaga cierpliwości. Pomocne będą preparaty znajdujące zastosowanie w wielu problemach mięśniowo-stawowych, pomagające zwalczyć objawy związane z urazem. Są to żele, maści lub płyny zawierające substancje działające przeciwzapalnie, rozgrzewająco lub chłodząco. Zawierają m.in. salicylan metylu, który wykazuje efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i rozgrzewający oraz mentol. Mentol działa znieczulająco, wywołuje uczucie rozgrzania, a następnie, w miarę narastania stężenia leku w tkankach, zmniejszenie odczuwanego bólu. Stymulują regenerację komórkową, intensywnie rozgrzewając wywołują miejscowe, ale głębokie przekrwienie skóry wokół bolącego stawu, pozwalając na lepsze odżywienie tkanek i zaopatrzenie ich w tlen. Poprawiają mikrokrążenie. Tworząc na skórze pielęgnacyjno-ochronną warstwę chłodu zmniejszają opuchliznę oraz zapobiegają siniakom i krwiakom. Chłodząc okolice stawów i mięśni obkurczają naczynia krwionośne niwelując powstałą opuchliznę spowodowaną np. urazem lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Na stłuczenia można zastosować również leki pochodzenia roślinnego. Zawierają one przede wszystkim trokserutynę, wyciąg z arniki i nagietka, ale także z kasztanowca, czyli eskulinę. Dzięki składowi działają łagodząco, ściągająco, ułatwiają i przyspieszają resorpcję powstałych w wyniku urazu krwiaków. Pomagają też w walce z wysiękami okołostawowymi. Oczywiście w procesie rekonwalescencji ważne jest również fizyczne oszczędzanie miejsca, w którym doszło do kontuzji.
W tegorocznej ankiecie wśród preparatów stosowanych na urazy i stłuczenia pierwsze miejsce zajął krem rozgrzewający Dip Hot firmy Egis Polska. Zawiera salicylan metylu, mentol oraz olejek eukaliptusowy i terpentynowy. Dip Hot stosuje się objawowo również w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej, pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych. Efekt rozgrzewający Dip Hot wykorzystywany jest często w związku z wykonywaniem wysiłku, najczęściej sportowego, zarówno przed ćwiczeniami w celu polepszenia efektu rozgrzewki jak i po treningu.