Płyny do płukania jamy ustnej w dobie COVID
Według badań przeprowadzonych przez niemieckich badaczy wynika, że płyny do płukania jamy ustnej mogą zmniejszać ilość koronawirusa SARS-CoV-2 w gardle oraz jamie ustnej. Mogą one być pomocne w ograniczaniu przenoszenia koronawirusa.
Jama ustna jest jednym z głównych miejsc zakażeń mikroorganizmami chorobotwórczymi. Dlatego jej właściwa higiena z użyciem płynów do płukania jamy ustnej jest jednym z ważniejszych elementów, które zapobiegają infekcjom.
Ponieważ COVID-19 skutkuje nadwyrężaniem zasobów opieki zdrowotnej na całym świecie, kluczowe staje się pomaganie i wspieranie ludzi w utrzymywaniu zdrowia. W czasie pandemii powinniśmy zwrócić uwagę również na higienę jamy ustnej.Przesuszona lub uszkodzona błona śluzowa jamy ustnej sprzyja infekcjom wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym. Wybór płynu do płukania jamy ustnej powinny być dostosowane do stanu pacjenta. Z uwagi na suchość i uszkodzenia śluzówki, u pacjentów tych nie poleca się stosowania płynów zawierających alkohol lub salicylany, które nadmiernie podrażniają i utrudniają wygojenie się zmian zapalnych. W przypadku przesuszonej błony śluzowej można zastosować płyny do płukania jamy ustnej, zawierające jony wapnia i fosforu. Pierwiastki te uczestniczą w procesach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i regeneracji komórek, zapewniają prawidłowe pH, ciągłość nabłonka i stanowią wzmocnienie ochrony przed wnikaniem drobnoustrojów.
Według badań w walce z koronawirusem będą nas wspierać łatwo dostępne płyny do płukania nosa, gardła i jamy ustnej. Dowiedziono, że mogą one dezaktywować koronawirusy. Procedura płukania nosa i jamy ustnej może uzupełniać środki ochrony osobistej, maseczki ochronne oraz higienę rąk
Naukowcy zwracają uwagę że u części osób zakażonych COVID-19 w wymazach z gardła i jamy ustnej wykryto duże stężenia koronawirusa. Mogło to przyczyniać się do jego dalszego rozprzestrzeniania w formie aerozolu. Stosowanie płynów do higieny jamy ustnej może pomóc w zmniejszaniu poziomu koronawirusa. Prawdopodobnie zmniejszy się również ryzyko przenoszenia wirusa kolejnym osobom.
Najnowsze badania
Niemieccy naukowcy w publikacji w „Journal of Infectious Diseases” zamieścili wyniki badań na hodowlach komórek, z których wynika, że komercyjnie dostępne płyny do higieny jamy ustnej mogą zmniejszać ilość koronawirusa SARS-CoV-2. Zespół badaczy z Ruhr University Bochum we współpracy z ekspertami z innych ośrodków naukowych poddał analizie osiem różnych rodzajów płynów do płukania jamy ustnej. Były one powszechnie dostępne w niemieckich drogeriach. Skład tych preparatów różnił się od siebie.
Naukowcy w warunkach laboratoryjnych przebadali skuteczność płynów do higieny jamy ustnej i gardła w zwalczaniu koronawirusa .Do każdej próbki testowanego płynu dodano odpowiednie stężenie komórek wirusa SARS-CoV-2. Następnie dodano również roztwór, który miał imitować ludzką ślinę. Tak przygotowane próbki poddano wytrząsaniu przez 30 sekund. Miało to imitować płukanie jamy ustnej. W następnym etapie dodano je do hodowli komórek Vero E6. Są to komórki szczególnie podatne na zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2. W ramach kontroli doświadczenia zastosowano zwykłą pożywkę do hodowli komórek.
Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że wszystkie przebadane płyny do płukania jamy ustnej zmniejszały liczbę wirusów w hodowli komórkowej. W trzech przypadkach próbek już po 30 sekundach nie wykryto w nich koronawirusa.
Zmniejszenie namnażania się koronawirusa było spowodowane składnikami płynów do higieny jamy ustnej (etanol, nadtlenek wodoru, chlorheksydyna, jodyna). Na uwagę zasługuje również chlorek benzalkoniowy, który wykazuje działanie przeciwwirusowe (wirusy grypy, koronawirusy), przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Płyn do płukania ust nie zastąpi leczenia
Naukowcy zwracają jednak uwagę, że mimo zachęcających wyników badań, płyny do higieny jamy ustnej nie mogą być traktowane jako leki na COVID-19.
Zawarte w płynach do płukania jamy ustnej substancje aktywne mogą wykazywać działanie przeciwwirusowe, jednak nie chronią przed przenoszeniem się wirusa do organizmu przez nos czy oczy. Preparaty te nie mają zdolności do hamowania namnażania się koronawirusa w komórkach. Mechanizm ich działania jest miejscowy i polega na krótkotrwałym zmniejszaniu liczby komórek wirusa na powierzchni ciała, z którą mają kontakt (w jamie ustnej czy w gardle). Niemieccy badacze wskazują, że jest to ważna właściwość, ponieważ komórki koronawirusa w większości przypadków przedostają się do organizmu człowieka przez jamę ustną i gardło. Jak podkreślają, w badanych wymazach z jamy ustnej u chorych na COVID-19 wykrywano duże stężenie komórek wirusa. Z tego względu stosowanie płynów do higieny jamy ustnej o właściwościach przeciwwirusowych może w niektórych sytuacjach krótkotrwale ograniczyć ryzyko zakażenia.
Niemieccy badacze planują poszerzone i dalsze prace nad potencjalnym zastosowaniem preparatów do płukania jamy ustnej w walce z pandemią koronawirusa. Analogiczne badania prowadzone są również w ośrodkach naukowych w Stanach Zjednoczonych.